nickelz419
Active Member
so you are dumbor it just costs me 37¢ a gram to produce and i don't feel the need to rob my customers. when its legal I'll be charging dollar grams..
so you are dumbor it just costs me 37¢ a gram to produce and i don't feel the need to rob my customers. when its legal I'll be charging dollar grams..
So your selling it for over $31,000 and paying 10k wholesale is too much?I do enjoy. and when I do share my friends are envious. doesn't matter how I make mine because the bud is so dank and 100% organic it comes out tasty and colorful. they get it shipped in from west coast and mine rivals theirs. they get that for 50$ a g. and when I do sell mine its for 70 a g and they cant get enough. so it must be good if they can get for 50 elsewhere yet willing to pay 70.
nor electricity. andim sure Advanced nutrients have gotta be getting expensive. lolNo you wont. That won't cover solvent.
exactly....lol I wouldn't even want wax made from plants grown from bottled nutes. I said killer wax which means all aspects essspecially the weed. lol.Advanced is legit, bitch ass haters like you just bitch and try to buy bulk lol
exactly....lol I wouldn't even want wax made from plants grown from bottled nutes. I said killer wax which means all aspects essspecially the weed. lol.
or know facts and taste and weight and visual and smell that organic is better than any bottle can do. why? because the bottle is trying to do what organics naturally does.Advanced is legit, bitch ass haters like you just bitch and try to buy bulk lol
I don't know how to recieve this comment, I quit, you winwell if you made my wax for me with my plant mine would be better. lol
wrong. wrong. 400-500 I was confirmed of top shelf organic wax for an oz. so lets go the high route of 500 with no deals that's 8k.........in Portland. 800-1200 would be retail.if you do the math correctly and back into the product say take 400 for a pound that 448 grams. That comes to $1.10 per gram. Now in order to produce that much he would have had to have blasted about 4400 grams of material. Thats 10% yield. Now if it was blasted that would be 60 cans at 3 a pop. So butane alone costs 200 or so. So know the original extract artist has to buy all that material 4000 plus grams plus solvent for under 400 plus all his time and tek. In other words hes selling 60 cents per gram too you. Can't be very high quality...With what your telling be me tjat your buying wax thats made from mexican weed in order for those price to work. I deal on the other high end nug run exclusive strains. A slab or ounce as i refer to goes from 800-1200. So a pound of nerrl or nug run cola $16k obviously would be cheaper more 14 or 12 depending on the details. Im in socal and work with Imperial, Rump, Westcoast, SBE, Wax Worx BAMF, Goldenstate, HGH and hope not forgetting anyone else. kik me at trader54321 lets make some fire LA concentrate community even more united. Let me know if I stand corrected RIU.
Their not your customers, Their your friends. The only reason the price is ware its at is the free market. I feel bad telling my good friend his oz's will be 50% more expensive. And thats just because I got a guy down the street that will give me more. I use to get so bothered by raising the price I would tell him I ran out and I would just sell it to other people. When he found out I was doing that it was awkward.. He asked how much I was selling it for. When i told him he said he would match any offer I get, give him first dibs on my runs. Handed me 4 stacks pre sale and told me never do that again. He has bought all my wax this year. I think he sends it out of state. Thank god I got these kids off the Shatter wave so Sick of dewaxing..or it just costs me 37¢ a gram to produce and i don't feel the need to rob my customers. when its legal I'll be charging dollar grams..
alot like the dentist isnt it?lol. quizo is junk. so you are leaving 8% by choice?