The existing system as you see it produced good yields, it was just insanely INEFFICIENT. The sites are being setup with Producers from BCNL instead that way they can be double and triple stacked with proper ventilation and cooling, and its allowing us to grow a *lot* more per sqft of usable grow space.
As it sits now, there are 18 Producers for flowering, 1 producer for holding 8 mothers, and then 3 bloomboxes for vegging/clones.
I'd rather not update here with pictures, but start a new thread in about 2 weeks with all the photos of the boxes in process and all flowering. Tomorrow they will be 100% on and all flowering, just want some bigger plants in there before showing it off.
I wouldnt recommend 4 1000w lamps or even 3 in a tent for anyone!
For the producers, it uses the room air. They all use 6 or 8 inch vents to duct to the center of the rooms big exhaust. Since each unit has a carbon scrubber on it, no need for a room one. Doesnt smell at all. For the air intake, the A/C unit is left "on" instead of auto at all times. The room stays 23(c) or 74(f) all the time. The room in total uses 68.4 amps of power 24/7 (half boxes flowering at opposite times). Takes a total of 644sqft for the 19 producers and 3 bloomboxes and electricity is $47/month per box. I cant beat it with a stick
PPM: 1000 1200 1400 1600 1600 1400 1200 300
ONE BOX Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6 Week 7 Week 8 Total mL Total L $/L $/8wks
Connoisseur A 62 70 82 94 94 82 70 0 554 0.554 $18.00 $9.97
Connoisseur B 62 70 82 94 94 82 70 0 554 0.554 $18.00 $9.97
Liquid Carboload 33 43 50 56 56 50 43 0 331 0.331 $13.00 $4.30
Sensizym 181 218 254 290 290 254 218 0 1705 1.705 $21.90 $37.34
Voodoo Juice 109 130 0 0 0 0 0 0 239 0.239 $79.57 $19.02
Big Bud 0 130 150 170 170 0 0 0 620 0.62 $28.60 $17.73
Overdrive 0 0 0 0 0 101 87 0 188 0.188 $24.86 $4.67
Final Phase 0 0 0 0 0 0 0 91 91 0.091 $12.00 $1.09
TOTAL: $104.10
If someone wants to format that more properly, that's the cost of nutrients (as quoted by buying the largest quantity of product, generally 23L containers) for the entire 60 day cycle of flowering. $104.10 in nutrients. Add on probably 10% more to that for vegging nutrients since they only take 2 weeks to do, and you can now figure $1400-ish for a full year of nutrients. Not bad when one producer gets you 1.5-2.0 Lbs every 60 days! I'm going to start to sound like a fan-boy soon. =)
forgot to add - Your prices will go up by double if you use the smallest size jug of product too, say the 1L instead of 23L of nutrients. As its configured today, the 18 boxes will require me to use 184,140 mL of SensiZym and only requires 1,000 gallons of water per year for everything.
hey namesake. even in a decriminalized state the feds still will make an example of someone who puts 25k of grow equipment on a credit card. Kind of hard to prove that you smoke dozens of pounds of mj for medical purposes.
Yeah no shit, I havnt read this thread in forever, but didnt he have the stuff shipped directly to his house,
i could be wrong..
I just wonder sometimes, dagambler is missing in action to with his 300 plus plants he had,